Udløber om 0 dage og 00:00:00
I april åbnede specialbutikken Migas dørene op for alle os, der har et blødt punkt for sydamerikanske og særligt argentinske delikatesser. Det fejrer vi selvfølgelig ved at give dig 41% rabat på alt i butikken!
Som navnet på butikken antyder, så er det især de lækre Miga sandwiches, der gør Migas et besøg værd. En Miga sandwich er den perfekte snack eller picnic-mad, og du får den med eksempelvis skinke og ost, æg og ost, salami og ost eller grillet peberfrugt, rucola, soltørrede tomater og ost.
Men der er selvfølgelig meget mere at komme efter hos Migas. Du finder bl.a. et godt udvalg af empanadas på frost, som bliver til sprøde dejpakker med lækkert fyld i, og så er det muligt at forudbestille picadas, som er en argentinsk form for tapas. Du finder også karamelcremen dulche de leche, alle de småkager som du elsker og den argentinske nationaldrik hierba mate, der også kaldes Gudernes drik.
Med et Sweetdeal værdibevis i hånden kan du købe for en værdi af 100 kroner, og du kan bruge op til 2 værdibeviser pr. gang.
Sweetdealpris 59 kr. Normalpris 100 kr. Spar 41 %
På hjørnet af Korsørgade og Silkeborggade på Østerbro skinner solen lidt klarere, og brisen føles lidt lunere, for her ligger en ægte argentinsk oase. Migas byder på delikatesser fra det argentinske køkken, og udvalget af varer vidner tydeligt om en stor kærlighed til den argentinske madkultur.
De lækre Miga sandwiches er en helt central del af den argentinske kultur, og hvis du befinder dig til en fest eller anden komsammen i Argentina, så kommer du ikke udenom denne populære spise. Smag selv, og prøv at modstå fristelsen for at spise en mere.
Navnet på specialbutikken Migas kommer selvfølgelig fra de ikoniske sandwiches, men ordet 'migas' kan i andre dele af den spansktalende verden hentyde til madretter med æg og tortillas eller med brødstykker, grøntsager og kød. Med andre ord er Migas indbegrebet af kærlighed til ikke bare det argentinske - men til mad generelt.