• Nem og gennemskuelig handel
  • Sikker betaling
  • Køberbeskyttelse på op til 10.000 kr.
Søg
Menu
Fra
4.699 kr.
pr. person
+ gebyr på 20 kr.
Normalpris
8.299 kr.
- du sparer 43 %

Udløber om 0 dage og 00:00:00

SpanienVis på kort
Det får duBeskrivelseBetingelser

Costa del Sol

1 uge på 3+* hotel i idylliske omgivelser med All Inclusive. Rejs fra BLL/AAL/CPH i maj.- jun.

Costa del Sol er ikke uden grund et særdeles attraktiv rejsemål. Costa del Sol betyder direkte oversat solkysten, og navnet er ikke tilfældigt – for her er der sol og sommer året rundt. Stedet er også kendt for sine mange vidunderlige strande og ikke mindst spændende kultur og flere valgmuligheder, når det kommer til udflugtsmål.


I skal bo tæt på den kendte ferieby, Marbella, der er et lækkert område. På havnen finder I nogle af de flotteste luksuslinere og yachts, der findes, mens havnepromenaden byder på både caféer og restauranter. I den gamle bydel kan I nyde stemningen i de små gader, hvor hyggelige huse og butikker omkredser gaderne, når I altså ikke skal dase ved hotellets pool eller en tur på stranden.

Særligt for denne rejse: 
  • Atmosfærefyldt hotel
  • Dejligt poolområde med gode solterrasser 
  • I nyder ferien med All Inclusive

Rejsen inkluderer:

  • Fly fra Billund, Aalborg eller København lufthavn - Costa del Sol t/r
  • 7 overnatninger på Globales Cortijo Blanco
  • Dobbeltværelse med balkon/terrasse
  • All Inclusive
  • Dansktalende rejseleder

Prisen er pr. person ved 2 fuldt betalende voksne pr. værelse. 

OBS: Hvis du ønsker at rejse alene, skal du kontakte Bravo Tours for at høre mere om pris og ledighed, inden du køber din rejse hos Sweetdeal.dk. 

Tilkøb 
Tilkøbes direkte hos Sweetdeal.dk i købsprocessen. 
  • Opredning barn (2-12,99 år) 
Sweetdealpris 3.999 kr. 

Bemærk: Max 2 voksne og 1 barn pr. værelse. 

Sådan køber du en børnebillet: 
Vælg "opredning barn" under lufthavn. Vælg derefter "alle datoer".

Tilkøb 
Aftales og afregnes direkte med Bravo Tours. 
  • Afbestillingsforsikring: 275 kr.
  • Årsrejseforsikring: 369 kr. 
  • Transport til og fra hotel: 280 kr. 
  • Mad om bord på flyet: 220 kr. 
  • Bagage (15 kg t/r): 290 kr. 

Se flyinformation længere nede.

Globales Cortijo Blanco

Cortijo Blanco betyder, frit oversat, “det hvide landsted” – et mere rammende navn kunne man ikke have givet dette charmerende hotel. Beliggende ved San Pedro de Alcántara, blot 3 kilometer fra Puerto Banús, finder I dette velholdte, charmerende og autentiske feriested, hvor man i ro og mag kan indsnuse den andalusiske charme.

Cortijo Blanco oser af stemning, og hvad enten I rejser som familie eller som par, så er der ingen tvivl om, at dette sted vil blive et af sommerens helt store hits! Tag den gratis shuttlebus foran hotellet til Puerto Banus - det tager få minutter. Her finder I også en hyggelig marina. Lørdag formiddag er der marked i Puerto Banus. Der er ca. 5 km til den større hyggelige og ekslusive by, Marbella.

De skønne poolområder er omgivet af hvide bygninger med den charmerende byggestil. Her finder du hele tre swimmingpools, samt to børnepools, med masser af plads til både svømmeture og afslapning.

Det er ikke mærkeligt, at stamgæster hvert år vender tilbage til Cortijo Blanco. Det er ganske enkelt en ægte bestseller, hvor I får meget ferie for pengene.

Sådan skal I bo
I bor i charmerende og lyse dobbeltværelser. Alle værelser er med bad og toilet, satellit-tv, aircondition og telefon. På hotellet er der både værelser med alm. balkon og med fransk balkon. Der kan ikke garanteres en bestemt type balkon, men vi kan påføre dit ønske på billetten.

Godt at vide
Safebox på værelserne mod gebyr. 

Der findes elevator i den nyeste hotelbygning. 

På hotellet foregår underholdningen omkring poolen, når vejret er godt. Hotellets pool ligger centralt på hotellet, hvorfor underholdningen i perioder kan høres fra flere værelser. Underholdningen slutter senest kl. 00:00 og foregår primært på fransk. 

Ønsker I at være aktive på ferien, kan der spilles volleybal og bordtennis. Bolde fås i receptionen. Bordtennis er mod depositum. 

Bemærk, i Marbella kan bussen ikke altid køre helt frem til hotellet. Derfor må man påregne at skulle gå med sin bagage de sidste 200-300 meter.

All Inclusive 
Hovedmåltider:
  • Morgenbuffet: Kl. 07.00-10.00.
  • Morgenmad (continental): Kl. 10.30-11.30.
  • Frokostbuffet: Kl. 12.00-15.00.
  • Aftenbuffet: Kl. 18.00-21.00.

Mellemmåltider:
  • Inkluderer hamburgers, pizza, salater, chips, is mv.
  • Snacks kl. 15.30-17.30.
  • Aftenssnacks kl. 22.00-23.45.

Drikkevarer:
  • Drikkevarer inkluderet i måltiderne er vin, vand, sodavand og øl.
  • Drikkevarer i hotellets bar fra kl. 10.00-24.00 (lokale sodavand, øl, drinks, vin og sangria).
  • Der indgår ikke vandflasker i hotellets All Inclusive.

Inkluderet:
  • Drikkevarer i baren kl. 10.00-24.00 i henhold til drinkskort. Drinks, der ikke er inkluderet i All Inclusive, skal der betales separat for.

Bemærk, All Inclusive slutter kl. 12.00 på afrejsedagen. Der indgår ikke vandflasker i hotellets All Inclusive. 

Vær opmærksom på, at hotellet kan ændre i All Inclusive-konceptet.

Om området

Marbella betager de fleste. Det eksklusive område er helt sit eget med en af områdets flotteste havne, sin gamle bydel og det dejlige spanske ferieliv.

Marbella er ganske enkelt skøn! I den gamle bydel kan I nyde stemningen i de små gader, hvor hyggelige huse og butikker omkredser gaderne. På havnen finder I nogle af de flotteste luksuslinere og yachts, der findes, mens havnepromenaden byder på både caféer og restauranter. Ferielivet i Marbella er i en liga for sig!

Parallelt med strandpromenaden løber Marbellas gode strand. Det fine sand indbyder til lange afslappende dage, og herfra er der også både kiosker og restauranter lige rundt om hjørnet. Stranden strækker sig fra havnen, Puerto Banús, og helt ind til centrum.

Det kan være svært at løsrive sig fra Marbella, men området omkring har også rigtig meget at byde på. Malaga ligger fx under en times kørsel fra Marbella, ligesom området har rigtig mange gode golfbaner. Så snart I forlader kysten, vil også opleve maleriske landsbyer, store pladser og autentisk spansk charme.

Flyinformation


Flytider Billund:
  • Afgang fra Billund kl. 07.35
    Ankomst Costa del Sol kl. 11.10
  • Afgang fra Costa del Sol kl. 12.10
    Ankomst Billund kl. 15.35

Flytider København:
  • Afgang fra København kl. 15.35
    Ankomst Costa del Sol kl. 19.25
  • Afgang fra Costa del Sol kl. 20.15
    Ankomst København kl. 23.50

Flytider Aalborg:
  • Afgang fra Aalborg kl. 07.10
    Ankomst Costa del Sol kl. 11.00
  • Afgang fra Costa del Sol kl. 12.00
    Ankomst Aalborg kl. 15.45

Tryghedspakke

Tilbagebetaling inden for 5 hverdage
Som de eneste i Danmark tilbyder Bravo Tours rejsens pris refunderet inden for kun 5 hverdage*, hvis Udenrigsministeriet fraråder rejsen. Det betyder, at du trygt kan bestille denne rejse, for Bravo Tours sender dig kun afsted, hvis myndighederne vurderer, at det er sikkert at rejse – ellers får du selvfølgelig pengene igen. Udenrigsministeriets fraråden træder i kraft 14 dage før afrejse.

Ombooking af din ferie
Du kan ændre i din rejse, hvis der er mere end 60 dage til afrejse. Du kan frit ændre til en rejse blandt Bravo Tours store udbud på deres hjemmeside. En ændring koster 500 kr. pr. person. 

Vi gør opmærksom på, at du selv skal betale differencen, hvis du ombooker rejsen til en dyrere ferie. Ombooker eller ændrer du rejsen til en billigere ferie, refunderes differencen ikke.

*Gælder ikke rejser med rutefly. Almindelige rejsebetingelser er gældende: https://bravotours.dk/vard-at-vide/rejsebetingelser/ Vær opmærksom på, at Udenrigsministeriet på flere rejsemål ikke fraråder rejsen, hvis du er færdigvaccineret. Dette gælder bl.a. til Kenya, hvilket vores rejser også er betinget af.

24 timers råd og vejledning
Når du befinder dig på ferien, er det altid rart at have nogen, man kan spørge. Det har du hos Bravo Tours! Her står dygtige, danske rejseledere klar til at tage imod dig. Du kan kontakte dem 24 timer i døgnet på servicetelefonen, og det gælder både, hvis du har brug for et godt ferietip eller et Coronarelateret råd. De kender rejsemålet og de restriktioner, der måske måtte være, ud og ind – for de bor nemlig selv på rejsemålet og er nærmest en af de lokale.

Om Bravo Tours

Bravo Tours tilbyder rejser til hele verden til mere end 40 rejsemål og tilbyder bl.a. charterrejser, safari, rundrejser, golfferier og meget mere. Bravo Tours forfiner dagligt begrebet service - både når I bestiller jeres rejse og selvfølgelig under selve rejsen, hvor alle vil stå på pinde for at hjælpe jer med at få verdens bedste ferie.

Bravo Tours er et dansk rejseselskab med hovedkontor i Herning, og uanset om I møder Bravo Tours i Danmark eller i udlandet, så tales der dansk. På rejsemålene møder I de dansktalende rejseledere, som kan hjælpe med alt fra gode tips til at arrangere gode oplevelser for jer.

Bravo Tours er medlem af Rejsegarantifonden nr. 3320.

Tryghed på rejsen

Alle rejsebureauer, vi samarbejder med, er medlem af Rejsegarantifonden og følger derfor Udenrigsministeriets vejledninger. Dette betyder, at hvis Udenrigsministeriet ændrer deres risikovurdering og fraråder rejser til dit rejsemål, efter du har købt rejsen, så kan rejsen ombookes eller annulleres.

Betingelser:

  • Når du har modtaget værdibeviset fra Sweetdeal.dk, skal du registrere din rejse online ved Bravo Tours. Følg guiden på værdibeviset. 
  • Vi gør opmærksom på, at bestillingen er bindende, og at der ikke er mulighed for at annullere rejsen.
  • Prisen er pr. person ved 2 fuldt betalende voksne pr. værelse.
  • OBS: Hvis du ønsker at rejse alene, skal du kontakte Bravo Tours for at høre mere om pris og ledighed, inden du køber din rejse hos Sweetdeal.dk.
  • Der tages forbehold for ændringer af flytiderne.
  • Det er Bravo Tours' almindelige betingelser, som gælder. Du finder deres rejsebetingelser på https://bravotours.dk/vard-at-vide/rejsebetingelser/almindelige-bestemmelser-for-deltagelse-i-ferierejser-mv/.
  • Bravo Tours er medlem af Rejsegarantifonden nr. 3320.
  • Sweetdeal.dk er kun formidler af dette tilbud.

Find dealen på kortet
2solgte