Søg
Menu
32 %
LAST MINUTE
Fra
2.195 kr.
for 4 personer
+ gebyr på 20 kr.
Normalpris
3.236 kr.
- du sparer 32 %

Udløber om 0 dage og 00:00:00

NordtysklandVis på kort
Det får duBeskrivelseBetingelser

Weissenhäuser Strand inkl. færge

LAST MINUTE: Juleophold for hele familien med 2 overnatninger inkl. adgang til badeland, legeland, julemarked og færge t/r.

Lige ud til Østersøen og midt i Østholstens uberørte klitlandskab finder I det store badeland og feriecenter, Weissenhäuser Strand - kun 40 km fra I kører af færgen i Puttgarden.

 

Her kan I holde ferie helt uden at bekymre jer om vind og vejr - for antallet af aktiviteter er noget nær utallige. Sæt fart på aktiviteterne i det store badeland og legeland, eller kom i ægte julestemning på Weissenhäuser Strands eget julemarked. I kan også slippe de indre dyr løs i Djungleland, som er et stort indendørs legeland med bl.a. Europas største "boldpool", et imponerende klatreland, spændende terrarier, indendørs boldbaner, skydespil m.m. Med alle disse aktiviteter, er der lagt i ovnen til mange fornøjelige timer.


December er en magisk tid for et ophold på Weissenhäuser Strand, hvor der venter jer uforglemmelige oplevelser i en verden af funklende lys, fortryllende dufte og en festlig atmosfære. De har også deres helt eget mini-julemarked med små hyggelige boder. Det perfekte sted at komme i julestemning. 

 

Feriecenteret ligger kun 40 minutter fra færgen i Puttgarden, så når I ankommer med færgen, kommer I hurtigt frem til jeres ophold på Weissenhäuser Strand. 

 

Særligt for dette ophold:

  • Benyt et hav af aktiviteter for hele familien med adgang til både badeland og legeland samt mulighed for Waterpark, skøjtebane, bownlingbane og meget meget mere
  • Shop alle julefristelserne til gode priser i BorderShoppen lige ved siden af færgen i Puttgarden: Julegodter til slikbordet, marcipan til konfekten, rødvin til anden, portvinen til risalamanden, drinks til nytår osv.
  • Kom i julestemning på Weissenhäuser Strands eget julemarked eller nogle af de mange nærliggende julemarkeder (f.eks. i Burg Altstadt blot en halv times kørsel fra badelandet, det kendte, store julemarked i Lübeck eller i Kiel)

Opholdet inkluderer:

  • 2 overnatninger i en 2-værelses Luv & Lee-lejlighed på 41 m2 med plads til op til 4-5 personer
  • Færgebillet med bil inkl. personer fra Rødby til Puttgarden t/r 
  • 3 timers daglig adgang til badelandet (også på ankomst- og afrejsedagen)
  • Fri adgang til indendørs Djungle-/legeland (også på ankomst- og afrejsedagen)
  • Sengelinned, håndklæder til brug i lejligheden og viskestykker
  • El-, vand- og varmeforbrug
  • Slutrengøring
  • Tidlig check-in eller sen check-ud på udvalgte datoer
  • Gratis parkering
  • Fri wi-fi

Prisen er for op til 4 personer med mulighed for at tilkøbe en ekstra opredning.


Tillæg og tilkøb

Aftales og afregnes direkte med Alltime Travel, når I booker opholdet.

  • Ekstra opredning på slå-ud-seng: 125 kr. pr. nat
  • Tilkøb ekstra nat, så opholdet bliver 3 overnatninger fra torsdag til søndag:
    • 4. - 7. december: 795 kr.
    • 11. - 14. december: 795 kr.
    • 18. - 21. december: 995 kr.
  • Babyseng (0-2 år): 50 kr. pr. nat
  • Morgenbuffet (skal bestilles til alle personer og under hele opholdet):
    • Voksne: 196 kr. pr. nat
    • Børn (4-12 år): 50 % = 98 kr. pr. nat
    • Baby (0-3 år): Gratis
  • Halvpension - morgen- og aftensmad (skal bestilles til alle personer og under hele opholdet):
    • Voksne: 410 kr. pr. nat
    • Børn (4-12 år): 50 % = 205 kr. pr. nat
    • Baby (0-3 år): Gratis
  • Medbring hund: 15 € pr. nat (skal forudbestilles, men afregnes direkte på stedet ved ankomst)
  • Obligatorisk turistafgift: 1 € pr. nat pr. voksen - 50 % for børn 4-17 år (betales direkte på stedet)

Når I ankommer torsdag - lørdag, er der mulighed for tidlig check-in i lejligheden fra kl. 14.00. Det gælder datoerne den 4. - 6., den 11. - 13 samt den 18. - 20. december 2025.

Ankommer I fredag - søndag, har I mulighed for sen check-ud af lejligheden kl. 13.00. Det gælder datoerne den 5. - 7. samt den 12. - 14. december 2025. 

I perioden fredag - søndag den 19. - 21. december 2025 er der ikke tidlig check-in eller sen check-ud.

Weissenhäuser Strand

Feriecenteret ligger lige bag diget ved Weissenhäuser Strand, og her kan I slappe af og komme ned i gear eller benytte jer af de mange aktiviteter, som alle findes inden for kort gåafstand. Fra jeres ferielejlighed er der også kun få minutters gang til stranden, hvor I kan mærke den friske havbrise i håret og nyde ferielivet ved Østersøen. 

 

I kan også boltre jer I de mange inden- og udendørs attraktioner og aktiviteter, som spænder over alt fra Europas største boldpool i Dschungelland til tropiske badeoplevelser for hele familien i Subtropisches Badeparadies.

 

Udover de mange aktivitetsmuligheder tilbyder feriecenterets en lang række gastronomiske muligheder med både restauranter, bistroer, caféer og barer samt eget supermarked.


 

Subtropische Badeparadies

Med sine 10.000 m2 er Subtropische Badeparadies Nordtysklands største subtropiske badeland. Det er også Nordtysklands eneste badeland med egen badebiograf, og for at toppe fornøjelighederne finder I desuden et bølgebad med Nordtysklands længste indendørs bølger og 470.000 liter vand. Det svarer til indholdet i ca. 26.100 badekar!

 

Derudover kan I se frem til sjove timer med:

  • Regnskovs-brusere
  • Badetøjs-sauna
  • Spray-brusere
  • Flere vandrutjebaner
  • Den 3-sporede "bølge"-vandrutsjebane
  • Den store vandlegeplads, "Water World“
  • Whirlpool-grotten med jacuzzi-bassiner
  • Børnebassin med masser af vandlegetøj
  • Babypool med vandlegetøj
  • 900 m² afslapningsområde med liggestole
  • Hyggelige "afslapnings-muslinger"


Dschungelland (Djungleland)

I det 6.000 m2 store Dschungelland er der både eksotiske dyr, tropisk klima og udfordrende aktiviteter for hele familien. Her kan I se små alligatorer, slanger, øgler, varaner, skildpadder, skorpioner, frøer og insekter i naturtro, delvist åbne terrarier. I kan også opleve de farverige fugle, de charmerende, legesyge asiatiske dværgoddere og jordegerne.

 

Foruden de mange dyr finder I også Europas største boldpool med 300.000 farvestrålende bolde; Lige til at springe ud i eller rutsje ned i. I kan også tage med ind i "Det forbudte Tempel" med labyrinter, gravkammer og en interaktiv piratbiograf, og i guldvaske-anlægget "El Dorado" kan I finde "guld".

 

Prøv også verdens største indendørs junglesti - oppe i trætopshøjde. Her er udfordringer til både den mindste eventyrer og til den store vovehals. 

 

Sådan skal I bo

I kommer til at bo i en rummelig og velindrettet ferielejlighed bestående af soveværelse med dobbeltseng og opholdsrum med dobbelt sovesofa (velegnet til børn). Der er plads til op til 4 personer i lejligheden, men med mulighed for at tilkøbe en ekstra opredning til en evt. 5. person. 

 

Lejligheden har egen balkon og er indrettet med 32" fladskærms-tv i stuen og tv i soveværelset samt et fuldt udstyret tekøkken med opvaskemaskine, ovn, køleskab, kaffemaskine, porcelæn, mikrobølgeovn, kedel og brødrister.


Julemarkeder

Weissenhäuser Strand har sit helt eget mini-julemarked med hyggelige juleboder og udendørs skøjtebane (mod betaling). Her kan I smage på julen med masser af søde julelækkerier, varm glühwein, velsmagende børnepunch og uimodståeligt frisktbagt julebagværk.

Kun en halv time væk fra Weissenhäuser Strand finder I et julemarked i Burg. Lige midt i den smukke gamle bydel i Burg, kan I nyde varme drikke, opleve en festlig atmosfære og nyde julelys og god stemning. Læs mere om julemarkedet:  Juleøen Fehmarn - Julemarked Fehmarn

I er også blot 1 times kørsel fra det store, kendte julemarked i Lübeck ("The Christmas City of the North") med sine storslåede kirker, gader og store pladser pyntet til juletiden. Her vil utallige julestjerner, lys og pyntede juletræer oplyse vejen, og I kan opleve forskellige, magiske boder, alt afhængig af, hvornår I ankommer. Læs meget mere om julemarkedet: Christmas Markets in Lübeck

På 1 times kørsel i den modsatte retning, kan I komme til havnebyen, Kiel, der også byder på imponerende julemarkeder. Gå en tur gennem de julepyntede gader og nyd en velsmagende julesmagsprøver i boderne eller varm jer på en varm drik. Kiels julemarkeder fortryller med duften af gløgg, ristede mandler og ægte julestemning. Læs mere om det her: Kiel julemarkeder - Kieler Weihnachtsmärkte

Der er altså rig mulighed for at opleve et nyt julemarked hver dag, I er af sted.

Betingelser:

  • Værdibeviset er kun gyldigt til opholdet på den valgte dato (medmindre du tilkøber en ekstra overnatning). Du vælger ankomstdato i købsboksen.
  • Efter du har foretaget købet, skal du sende en mail til Brian fra Alltime Travel på mailadressen bhr@alltime-travel.dk med oplysninger om personantal samt alder på medrejsende børn under (0-17 år). Husk at oplyse ønsker om eventuelle tilkøb, som ekstra overnatning, pension, ekstra opredning m.m.
  • Alltime Travel sender færgebillet og lejebevis til opholdet på Weissenhäuser Strand til din mailadresse.
  • Prisen er for op til 4 personer med mulighed for at tilkøbe en ekstra opredning.
  • Obligatorisk turistafgift: 1 € pr. nat pr. voksen - 50 % for børn 4-17 år (betales direkte på stedet).
  • Den inkluderede Scandlines-billet Rødby-Puttgarden t/r til en alm. personbil inkl. passagerer er en åben billet, dvs. udrejsen er gyldig på alle ledige afgange på jeres ankomstdag for opholdet. I kører blot til Rødby-færgen på check-in-datoen og kommer med den første ledige afgang. Husk, der sejles ca. hver halve time dagen lang. Så ingen pladsbestilling er nødvendig eller mulig. Hjemrejsebilletten er gyldig alle dage indtil den 22. december 2025 og på alle ledige afgange fra Puttgarden, så har I lyst til at være længere i Tyskland, kan I anvende returbilletten, når I har lyst.
  • Medbring venligst printet færgebillet/lejebevis fra Alltime Travel.
  • Har du spørgsmål til opholdet, kan du kontakte Alltime Travel på tlf. 70 15 32 32.
  • Vær opmærksom på, at køb af opholdet falder ind under §7 under generelle vilkår og betingelser og ikke kan refunderes.
  • Sweetdeal.dk er kun formidler af dette tilbud.

Find dealen på kortet
104solgte